Praca notariusza jest ważna i potrzebna. Osoba, która piastuje tę posadę, jest obciążona dużą odpowiedzialnością – jest to zawód zaufania publicznego. Ile zarabia notariusz i czy taka praca jest opłacalna?
Notariusz to inaczej prawnik, który ma dodatkowe kompetencje. Nie jest to klasyczny adwokat, prowadzący sprawy klientów w sądach, a ktoś, kto sporządza i podpisuje różnego rodzaju poświadczenia, wpisy czy odpisy dokumentów. Ponieważ jest to osoba po studiach prawniczych, jej zarobki też będą bliskie wynagrodzeniu prawnika, jednak z uwagi na mniejszy stopień skomplikowania czynności, które wykonuje, mogą być nieco niższe. Dokładniej zarobki prawników analizuje Konstytucje.pl, natomiast konkretniej, o wynagrodzeniu notariusza przeczytasz poniżej. Płace na tym stanowisku różnią się w zależności od województwa i kilku innych czynników — stażu pracy, wielkości kancelarii, w której pracuje dana osoba, czy też zakresu działań. Jak wyliczono, średnie zarobki notariusza to około 4280 złotych, jednak płace są tak zróżnicowane, że mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najniższe zarobki notariusza to nieco ponad minimalną krajową. Warto zaznaczyć, że notariusz zarabia również na prowizjach, na przykład od wartości nieruchomości, której akt notarialny sporządza.
Każdy notariusz pracuje w kancelarii notarialnej, gdzie przyjmuje klientów i podpisuje różne dokumenty. Posiadanie własnego miejsca jest niezwykle ważne, z uwagi na to, że jednym z zadań notariusza jest przechowywanie różnych dokumentów i papierów wartościowych, które muszą być przetrzymywane w bezpiecznych okolicznościach.
Notariusz zajmuje się szerokim zakresem działań, od sporządzania testamentów, po różnego rodzaju poświadczenia czy sprawy spadkowe. Sprawia to, że czasem musi pracować poza biurem, na przykład w sytuacjach, w których umierająca osoba chce przygotować testament, a znajduje się w szpitalu. Zazwyczaj jednak notariusza znajdziemy w kancelarii.
Notariusz to zawód zaufania publicznego, który zgodnie z ustawą z 4 lutego 1991 r. Prawo o notariacie jest powoływany przez ministra sprawiedliwości. Aby zostać notariuszem, trzeba po pierwsze skończyć studia prawnicze i uzyskać tytuł magistra, po drugie odbyć 3,5- letnią aplikację. Ważne są także praktyki, podczas których należy sporządzić przynajmniej 70 projektów różnych aktów notarialnych, a także 14 projektów innych czynności. Dodatkowo osoba taka podczas aplikacji musi zostać objęta patronatem pracującego w zawodzie notariusza, a na sam koniec zdać egzamin praktyczny składający się z trzech części.
Jak widać, aby zostać notariuszem, trzeba przejść długą drogę. To bardzo wymagający zawód, którego trzeba się dobrze wyuczyć. Warto też zaznaczyć, że na początku aplikacji, notariusze, i generalnie prawnicy zarabiają mało. Późniejsze zarobki są już dużo większe, jednak warto wiedzieć, że aby zostać notariuszem trzeba mieć dużo wytrwałości i samozaparcia.
Artykuł partnera
Komentarze (0)