• 22 września 2023

Upadłość konsumencka – czym jest?

W odpowiedzi na to czym jest upadłość konsumencka nazywa się nią postępowanie, prowadzone jest ono przed sądem gospodarczym. W jej założeniu chodzi o to, aby uwolnić osobę fizyczną od długów, których nie ma możliwości spłacenia. Jest różnica pomiędzy tym przypadkiem a przedsiębiorstwami. Najważniejszym celem upadłości konsumenckiej jest zaspokojenie w jak największym stopniu wierzycieli.  Jeśli chodzi o osoby fizyczne, chodzi także o umorzenie zobowiązań, których nie jest w stanie spłacić. Z biegiem lat obowiązujące reguły zostały zmienione i zdecydowanie uproszczone. Dzięki temu zabiegowi konsumenci będą mogli zacząć z czystą kartą.

Jak powinno przebiec złożenie wniosku?

Na wstępie należy wypełnić specjalny formularz, dzięki któremu stanie się to możliwe. Informacje, których wymagają sądy muszą być skrupulatne, dotyczyć dokładnej sytuacji majątkowej osoby, która ma zamiar ogłosić upadłość. Muszą zostać wykazane wszelkie dochody oraz dokonane przez konsumenta wydatki z ostatnich sześciu miesięcy. Należy również uwzględnić wszelkie czynności prawne, które zostały dokonane w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Nie wolno zapomnieć o stanie majątku, który ma miejsce w dniu składania wniosku. Tzw. lista wierzytelności stanowi najważniejszy element wniosku. Potrzebne są tutaj dane wszystkich wierzycieli, ile dokładnie wynoszą zobowiązania, które wobec nich mamy, a także terminy wymagalności. Kancelaria prawnicza Warszawa ułatwi sprawę przy ustalanie wykazu wierzycieli. Nie można sobie tu pozwolić na błędy. Końcowym krokiem jest dołączenie do wniosku uzasadnienia jego złożenia.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – kto może je zgłosić?

Osoba ogłaszająca upadłość konsumencką musi być pełnoletnia i nie może prowadzić działalności gospodarczej, to właśnie wtedy można nazwać ją konsumentem. Osoby, których firmy zostały zamknięte również się do tego zaliczają, nawet jeśli miało to miejsce zaledwie kilka dni wcześniej. Najważniejszym czynnikiem oraz jednocześnie motywem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oczywiście niewypłacalność. Osobą niemogącą spłacić swoich zobowiązań staje się, gdy opóźnienie w spłaceniu zadłużenia trwa więcej niż trzy miesiące. Termin składania wniosku jest dowolny, warto jednak się z tym pospieszyć. Z jakiego powodu? Możliwa jest egzekucja komornicza czy działalność firm windykacyjnych, co zdecydowanie do przyjemności nie należy.

Wprowadzone zmiany

Zmiany zostały wprowadzone w marcu 2020 roku. Przedtem w momencie, gdy osoba fizyczna bezmyślnie podpisywała różnego rodzaju umowy kredytowe było to dobrym argumentem, aby złożony przez nią wniosek o upadłość konsumencką został oddalony. Dzięki wejściu nowych przepisów nie jest możliwym, aby wziąć pod uwagę ten aspekt tak rygorystycznie, jak było to wcześniej. Wciąż jest to istotnym kryterium, jednak ma to miejsce jedynie w przypadku okresu planu spłaty osób, u których jest się zadłużonym. Okres ten może trwać od kilku miesięcy do siedmiu lat. Dzięki temu, że nie tak dawno powstał Krajowy Rejestr Zadłużonych, proces ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej został udoskonalony.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top