• 24 lipca 2024

Nie każdy ma zdolność kredytową, aby móc ubiegać się o pożyczkę. Firmy mogą nam pomóc w takiej sytuacji, nawet jeśli nie mamy dobrej historii kredytowej czy stałego zatrudnienia. Pamiętajmy, że nikt nie daje nam pieniędzy za nic. 90% z tych firm to nic innego jak lichwa. Nie wszyscy rozumieją czym jest lichwa, kim jest, jak jej unikać i jakie rodzaje pożyczek oferują. Ten artykuł odpowie na wszystkie wasze pytania.

Co to jest lichwa?

Lichwa to nic innego jak pożyczka o wysokim oprocentowaniu. Często opiera się ona na wysokich opłatach wstępnych, które muszą być uiszczone przed podpisaniem umowy. Lichwa jest rodzajem instytucji, które w sposób nieuczciwy czerpią zyski finansowe ze słabszej pozycji przedsiębiorcy, który potrzebuje pieniędzy na leczenie.

Kim w ogóle jest lichwiarz?

Lichwiarz to osoba fizyczna, która dąży do naliczania wysokich odsetek od pożyczonych pieniędzy. W 2016 roku w polskim prawie powstały przepisy, które mają na celu ograniczenie działalności i interesów firm oraz osób fizycznych, które udzielają pożyczek z wysokim oprocentowaniem.

Co kodeks karny ma do powiedzenia na temat lichwy

Polskie prawo uznaje lichwę za przestępstwo. Mówi o tym art. 304 kodeksu karnego. Stwierdza się w nim, że udzielanie nielegalnych pożyczek jest zagrożone karą 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawdź również: Tłumacz Stare Babice.

Lichwa w postaci chwilówek

Ominięcie prawa obowiązującego przy pożyczkach chwilówkach jest możliwe, gdy firma lichwiarska oferuje swoje usługi przez Internet. Pożyczki te są często krótkoterminowe i muszą być spłacone w ciągu jednego do siedmiu dni od momentu wpłynięcia pieniędzy na konto. Wymagany jest jedynie dowód osobisty. Firma nie zwraca większej uwagi na Twoją historię kredytową czy aktualny status zatrudnienia. Miesięczny wzrost oprocentowania w przypadku pożyczki w banku jest bardzo niewielki, a pieniądze możemy spłacić w okresie od kilku miesięcy do kilku lat. Oprocentowanie pożyczki u lichwiarza może wynieść nawet 12 procent.

Lichwa a pożyczka pod zastaw

Pożyczka pod zastaw to po prostu przeniesienie na pożyczkodawcę tytułu własności rzeczy o takiej samej wartości jak pożyczona kwota. Musi zostać spełniony pewien warunek. W tym przypadku, samochód musi zostać spłacony. Pożyczki lichwiarskie to inny rodzaj pożyczki. W tej sytuacji możemy stracić samochód i skończyć z jeszcze większymi długami. Samochód ten musi być dostarczony w ciągu 24 godzin od otrzymania pieniędzy.

Lichwa a pożyczka hipoteczna

W tym przypadku potrzebujemy jedynie dowodu osobistego i realnej nieruchomości. W internecie można znaleźć wiele ofert tego typu transakcji. Jak w przypadku każdej pożyczki, należy uważać, aby nie popaść w większe długi niż już posiadamy. Pożyczkobiorcom lichwiarze oferują kredyty hipoteczne z wysokim oprocentowaniem. W 90% przypadków nie można ich spłacić, a w ramach spłaty trzeba będzie przenieść swój dom na pożyczkodawcę.

pożyczka

Jak możemy chronić się przed lichwiarzami?

Po pierwsze, ważne jest, aby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Często roczna stopa oprocentowania może być bardzo wysoka, czasem przekraczająca trzycyfrową wartość. Powinny nas zaniepokoić zapisy w umowie, które opisują wysokie obciążenia finansowe i konsekwencje dla nas, jeśli będziemy zwlekać ze spłatą kolejnych rat lub wniesiemy wysokie opłaty wstępne. W takich sytuacjach warto mieć sprawdzonego notariusza np. notariusz Stare Babice.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ukrytych kosztów i zwracać uwagę na to, czy nie jesteśmy nękani natrętnymi telefonami i sms-ami. Może to świadczyć o tym, że firma, która udzieliła nam pożyczki może być nieuczciwa. Warto zweryfikować wszystkie dane, takie jak:

  • Imię i nazwisko takiej osoby
  • numer PSEL
  • Numer NIP
  • Adres i siedziba działalności gospodarczej

Jeśli te dane wydadzą nam się podejrzane lub nie będziemy mogli ich zlokalizować, powinniśmy natychmiast zrezygnować z tej firmy.

Lichwa i inne rodzaje pożyczek

Jeśli w Twojej głowie pojawia się myśl o pożyczeniu pieniędzy od lichwiarza i borykasz się z problemami finansowymi, z pomocą może przyjść profesjonalny doradca finansowy. Pomoże nam on uporządkować nasze finanse i sprawi, że co miesiąc będziemy mieli więcej pieniędzy. Jeśli chcemy sprawdzić, czy dana firma jest godna zaufania, możemy zwrócić się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W dobie COVID-19 powinniśmy zwracać większą uwagę na lichwiarzy, gdyż liczba oszustów drastycznie wzrosła i nadal rośnie.

Dowiedz się więcej na https://starebabice.info/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top