• 6 grudnia 2023

Jeśli chcemy kupić mieszkanie będziemy podpisywać umowę przedwstępną i wpłacamy zadatek dla sprzedającego. Co stanie się z naszym zadatkiem, jeśli nie dostaniemy kredytu?

Co się dzieje, gdy nie dostajemy kredytu?

W czasie transakcji kupna sprzedaży mieszkania strona kupująca może mieć obawy, że jej zadatek będzie przepadał gdy ta nie dostanie kredytu. I rzeczywiście trzeba powiedzieć, że są to obawy uzasadnione.

Dowiecie się z naszego wpisu czym jest zadatek, czy umowa przedwstępna powinna mieć formę aktu notarialnego i ewentualnie jakie można wprowadzić zapisy do umowy przedwstępnej, by uchronić się przed utratą zadatku, gdy nie dostaniemy kredytu z banku.

Czym jest zadatek?

Zadatek to instytucja prawa cywilnego opisana w art. 394 Kodeksu Cywilnego, który zakłada, że jeśli nie ma innego umownego zastrzeżenia to niewykonanie umowy przez jedną ze stron sprawia, że zadatek przepada. Jeśli natomiast strona, która dała zadatek, ale nie z jej winy umowa nie została podpisana może domagać się jego dwukrotności.

Jeśli umowa zostaje wykonana to zadatek zostaje zaliczony na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeśli nie można go zaliczyć na poczet świadczenia to w takiej sytuacji ulega on zwrotowi.

Mieszkanie na kredyt

W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej będzie odpadać. To będzie również działo się w momencie, gdy nie wykonanie umowy wynika z tego, że są okoliczności za które strona nie będzie ponosić odpowiedzialności, albo za rozwiązanie odpowiedzialność ponoszą obie strony.

Właśnie ta ostatnia część przepisu jest istotna, ponieważ stanowi temat wielu wyroków Sądu Najwyższego. Jest wiele sytuacji, w których strony sądzą się właśnie o zadatek i nawzajem zarzucają sobie odpowiedzialność za niewykonanie umowy. Jest sposób na to, by poradzić sobie z tą sytuacją, gdy nie dostaniemy kredytu.

W jakiej formie umowa przedwstępna?

Wiele banków żąda od klientów, by umowa przedwstępna była w formie aktu notarialnego. Jednak trzeba powiedzieć, że banki ciągle zmieniają swoją ofertę i chcą dopasować się do klienta, dlatego na pewno nie można powiedzieć, że to reguła.

Jeśli chcemy uchronić się przed ewentualnym nieotrzymaniem kredytu powinniśmy zadbać o to, by umowa przedwstępna była podpisana przy zastrzeżeniu terminu oraz pod warunkiem. Jeśli poprosimy notariusza o wprowadzenie do umowy warunku, w którym zastrzegamy że dojdzie ona do skutku pod warunkiem uzyskania kredytu będziemy się mogli skutecznie zabezpieczyć i nasz zadatek dzięki temu nie przepadnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top