Pełnomocnictwo jest zagadnieniem, któremu poświęca się obecnie coraz więcej uwagi. Warto więc zastanowić się nad tym, co warto wiedzieć na jego temat. Pierwszym krokiem powinno stać się w takim przypadku stworzenie definicji najczęściej używanych określeń, warto więc pamiętać, że mocodawcą jest ta osoba, która udziela pełnomocnictwa pod warunkiem, że posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnik może być zarówno osobą fizyczną, jak i prawną. Działa w ramach umocowania i w przeciwieństwie do mocodawcy nie musi mieć pełnej zdolności do czynności prawnych. Samo pełnomocnictwo w myśl przepisów polskiego prawa jest jednostronną czynnością prawną w następstwie której mocodawca decyduje się na udzielenie umocowania swojego pełnomocnika, który staje się przez to upoważniony do wykonania określonych czynności. Wspomniane określenie czynności jest formą zabezpieczenia, w myśl przepisów polskiego prawa nie można bowiem udzielić zgody na wykonanie przez pełnomocnika wszystkich czynności prawnych. Pełnomocnictwa najczęściej udziela notariusz.
Polskie prawo mówi zresztą nie tylko o pełnomocnictwie, co o pełnomocnictwach. Pełnomocnictwo ogólne odnosi się do tak zwanych czynności zwykłego zarządu, a więc choćby do odbioru korespondencji. Pełnomocnictwo rodzajowe jest z kolei tym, które obejmuje czynności określonego rodzaju, a więc takie, które przekraczają już klasyczne czynności zwykłego zarządu. Jeszcze innym rodzajem jest pełnomocnictwo szczególne.
W prawie pojawia się także określenie prokura stosowane na określenie pełnomocnictwa udzielonego przez przedsiębiorcę. Tu mamy do czynienia z umocowaniem do czynności sądowych oraz pozasądowych, które są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa. Co do zasady, forma dokonania pełnomocnictwa jest dowolna, choć istnieją także pewne ograniczenia w tym zakresie. W przypadku pełnomocnictwa ogólnego mamy do czynienia z formą pisemną, gdy zaś mówimy o pełnomocnictwie szczególnym pojawia się wymóg zastosowania aktu notarialnego.
Pełnomocnik nigdy nie staje się drugą stroną czynności prawnej dokonywanej w imieniu mocodawcy. Jedyny wyjątek pojawia się wtedy, gdy co innego wynika z samej treści pełnomocnictwa lub wspomnianej czynności prawnej. Tu mamy do czynienia z sytuacją, w której pełnomocnik reprezentuje nie jedną, ale dwie strony.
Pełnomocnictwo nigdy nie trwa przez czas nieograniczony. Odwołane może być w każdym czasie i nawet, jeśli zawarto je w formie aktu notarialnego, przy jego odwołaniu taka forma nie jest konieczna.
Komentarze (0)