• 19 kwietnia 2024

Akty notarialne wymagają szczegółowej znajomości prawa i zagadnień, których dotyczą. Dlatego spisuje się je pod okiem notariusza, który dopilnowuje, by wszyscy zainteresowani dobrze wiedzieli, o czym jest mowa w akcie. Niekiedy można się zastanawiać, dlaczego notariusz wydał wypis, a nie oryginał podpisanego aktu. Oto odpowiedź na to pytanie.

Oryginał jest przechowywany w kancelarii

Na początku spotkania, zanim notariusz odczyta akt, upewni się, że został zrozumiany i zanim nastąpi jego podpisanie, zostaje powiedziane, że oryginał aktu jest tylko jeden i Zawsze zostaje u notariusza – w kancelarii, gdzie został sporządzony. Niekiedy jednak klienci zapominają o tej informacji i po odebraniu wypisu przychodzą by poskarżyć się, że nie został im wydany oryginał. Warto wiedzieć, że kancelaria wydaje jedynie wypisy z aktu notarialnego. Klient nigdy nie otrzyma oryginalnego dokumentu. Za to w godzinach pracy kancelarii może otrzymać tyle sztuk wypisu, ile zapragnie.

Gdy nie zgadzają się numery na wypisie

Niekiedy klienci mają też wątpliwości, czy numer zamieszczony na pierwszej stronie wypisu może nie zgadzać się z numerem na ostatniej. Na pierwszej stronie znajduje się numer oryginału aktu notarialnego, na ostatniej – numer wypisu. Jest to sytuacja jak najbardziej właściwa, na pewno nie wskazuje na żaden popełniony błąd, a wypis jest jak najbardziej obowiązujący. Nie ma powodu, by martwić się taką sytuacją, ani składać reklamację w kancelarii notarialnej.

Kopia aktu notarialnego

Literówki w akcie notarialnym

Kolejną kwestią niepokojącą klientów są literówki w akcie. Nie są one powszechne w tego typu dokumentach, jednak mogą się zdarzyć tak samo, jak wszędzie. Rejent na prośbę klienta przeanalizuje dokument i sprawdzi, czy literówka ma znaczenie – czy może na przykład znieść ważność zawartej umowy lub sprawić, że wniosek zostanie oddalony. Jeśli literówka będzie tak znacząca, notariusz spisze protokół z oczywistej omyłki według artykułu 80 paragrafu 4 w prawie o notariacie. W przeciwnym razie literówka nie wpływa w żaden sposób na ważność dokumentu i należy ją zignorować.

Warto przede wszystkim pytać i zwracać się z prośbą o wyjaśnienie ewentualnych niejasności. Rejent lub inna osoba zatrudniona w kancelarii i upoważniona do tego na pewno odpowie na pytania, a odpowiedzi powinny rozwiać wątpliwości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top