• 22 września 2023

Wśród tajemniczych, notarialnych pojęć, które niekiedy trudno jest zrozumieć, znajduje się termin „subintabulatu”. Może on przysporzyć pewnych problemów osobom, dla których prawnicza terminologia nie jest codziennością. Warto więc zapoznać się z przykładem, a następnie dokładnym objaśnieniem, kto jest kim i jaką pełni rolę w zobrazowanym subintabulacie.

Przykład z życia wzięty

Bohaterami historii są pani Monika i pan Krzysztof. Pani Monika chciałaby za 150 000 zł kupić mieszkanie, którego aktualnym właścicielem jest pan Krzysztof. Jednocześnie pan Krzysztof pożycza pani Monice pieniądze na zakup tego mieszkania, ponieważ aktualnie nie stać ją na taki wydatek. To nietypowa sytuacja – aby zabezpieczyć spłatę całej tej kwoty, pan Krzysztof chce ustanowić na kwocie pożyczonej hipotekę na rzecz pani Moniki. W tej procedurze musi uczestniczyć notariusz. W jego obecności odbyło się kupno mieszkania, pani Monika kupiła je od pana Krzysztofa za pożyczone również od niego pieniądze. Pan Krzysztof ustanowił na jej rzecz hipotekę na mieszkaniu – jej kwota wynosi tyle, ile pożyczył, czyli 150 000 zł.

Wszystko byłoby w miarę jasne i klarowne, gdyby nie to, że w pewien czas potem pieniądze okazują się pilnie potrzebne panu Krzysztofowi, który już ich nie posiada, ponieważ pożyczył je pani Monice. Pan Krzysztof bierze kredyt w banku, a bank zabezpiecza swój interes hipoteką na hipotece ustanowionej na panią Monikę. Hipoteka została więc ustanowiona więc na pieniądzach, które pani Monika ma zwrócić panu Krzysztofowi.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Kto tu jest kim?

Bank pełni w tej historii rolę wierzyciela subintabulatu, nazywanego także po prostu „subintabulatem”.Pan Krzysztof jest dłużnikiem banku, czyli dłużnikiem subintabulatu. Pani Monika jest w tej historii dłużnikiem głównym – ze względu na nieruchomość, której jest aktualnie właścicielką. Pożyczka, której udzielił pan Krzysztof pani Monice to wierzytelność hipoteczna, a kredyt udzielony przez bank panu Krzysztofowi – hipoteka na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Istotną tej dość zawiłej prawnie sytuacji jest fakt, że bank został zabezpieczony – może dochodzić spłaty zadłużenia albo z obciążonej wierzytelności, albo z mieszkania pani Moniki, będącej dłużniczką pana Krzysztofa. Jeśli pani Monika spłaci dług panu Krzysztofowi, hipoteka ustanowiona na jej rzecz na mieszkaniu automatycznie wygaśnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top