Pewnie wiele osób zastanawia się jak od strony podatków wyglądać będzie darowizna pieniędzy między najbliższymi. Czy darowiznę trzeba będzie zgłaszać do urzędu skarbowego? Warto bliżej z tym tematem się zapoznać.
Wiele osób uważa, że nie da się znaleźć rzetelnych informacji co do tego jak będzie wyglądać darowizna pieniędzy na rzecz najbliższych osób. Warto więc krótko na ten temat nieco więcej powiedzieć i tą kwestię bliżej wyjaśnić.
Dowiecie się z tego wpisu między innymi:
- kto zalicza się do zerowej grupy podatkowej
- jak dokonuje się darowizny
- w jakim terminie i na jakim druku należy ją zgłosić do US
- jaka będzie kwota wolna od podatku dla grupy pierwszej
W ustawie o podatku od spadków i darowizn wylicza się konkretnie grono osób, które będzie można obdarować bez ograniczeń, ponieważ będzie to grupa zwolniona a wiec małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha
Pieniądze powinny być przekazane przelewem by uniknąć wątpliwości kto i kogo w jakim terminie obdarował. Po tym jak wykona się przelew będzie trzeba wydrukować sobie również potwierdzenie przelewu dla urzędu skarbowego.
Jedynym warunkiem zwolnienia z podatku będzie zgłoszenie przez obdarowanego nabycia własności w ciągu 6 miesięcy od tego jak obowiązek podatkowy powstał
Darowiznę zgłasza się na druku SD-Z2. W sieci jednak znajdziemy bardzo wiele egzemplarzy, które są nieaktualne, dlatego najlepiej pobrać taki druk bezpośrednio w urzędzie skarbowym, by unikać pomyłek. Jest to formularz prosty do uzupełniania, jeśli ktoś uzupełnia sam druki podatkowe na pewno sobie poradzi. Można jednak przy złożeniu skonsultować w urzędzie, czy został dobrze przygotowany. Warto dokonać zgłoszenia od razu, by potem nie okazało się, że zapomniano o tym.
Warto pamiętać, że kwota wolna od podatku dla osób z pierwszej grupy podatkowej a więc najbliższej rodziny, będzie to dokładnie 9637 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzyma w ciągu 5 lat od najbliższej osoby 20 tysięcy złotych powinien zgłosić doi US darowiznę w wysokości 20000 – 96437 zł a więc na kwotę 10 363.
Komentarze (0)