• 24 lipca 2024

Notariusz to urzędnik państwowy, którego zadaniem jest potwierdzanie określonych pism w taki sposób, że można je traktować jako dokumenty prawne. W przypadku niektórych umów dochowanie formy aktu notarialnego jest wskazane, ponieważ daje pewność, że wszystko jest w porządku i nikt nie będzie podważał zapisów określonych dokumentów.

W przypadku innych dokumentów konieczne jest zawarcie ich w formie notarialnej, ponieważ w przeciwnym razie dokument w ogóle nie będzie miał żadnej mocy prawnej. Na przykład umowę użyczenia można zawrzeć w formie notarialnej, ale wcale nie ma takiej konieczności. Umowę o rozdzielności majątkowej, tak zwaną intercyzę, trzeba już jednak zawrzeć w formie notarialnej, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie miała ona żadnego znaczenia prawnego, a tym samym nie będzie ważna.

Do notariusza trzeba się zawsze wybrać w sytuacji, kiedy przedmiotem sprzedaży czy darowizny są prawa w stosunku do nieruchomości, chociażby domu lub działki. Wspomniana już intercyza także zawsze musi mieć postać notarialną. Jeśli wydzielamy własność lokalu z budynku wielorodzinnego, zawsze robimy to w formie notarialnej. Tak samo musimy działać w sytuacji, kiedy przedmiotem postępowania spadkowego są nieruchomości. Do notariusza będziemy musieli się wybrać także wtedy, kiedy będziemy robić cokolwiek z prawem użytkowania wieczystego, zbywamy prawo spółdzielczej własności do lokalu, przekształcamy nasze spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu na normalne prawo własnościowe.

Zawarcie umowy

Notariusz jest niezbędny w czasie zawierania umowy spółki partnerskiej, komandytowej i wszystkich spółek kapitałowych, czyli spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, która zamiast umowy posiada statut.

Trzeba pamiętać, że jeśli w którejkolwiek z powyżej wymienionych czynności brać udział będzie pełnomocnik, jego umocowanie także będzie musiało mieć notarialne poświadczenie. Tym niemniej, polskie prawo nie przewiduje zbyt długiej listy umów, jakie muszą być zawierane notarialnie. Są to w przeważającej mierze umowy spółek oraz przekształcenia praw własności nieruchomości. Notariusz może oczywiście brać udział w zawieraniu dowolnej umowy i warto o tym pamiętać, jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie podejmowanych przez siebie działań i tworzonych dokumentów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top