• 13 czerwca 2024

Wielu klientów w kancelarii notarialnej zjawia się po to, by spisać testament. Są oczywiście zainteresowani kosztem sporządzenia takiego dokumentu. Warto zapoznać się z wyceną testamentu jeszcze przed wizytą w wybranej kancelarii. Oto garść informacji na postawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Trzy składowe ceny

Podstawą opłaty za testament jest taksa notarialna, czyli pieniądze, które stanowią wynagrodzenie urzędnika. Kolejną składową stanowi podatek VAT, a trzecią – cena za wypis, która wynosi od 6 do 7,38 zł netto za rozpoczętą stronę A4 – nawet, jeżeli znajdą się na niej tylko dwie linijki tekstu.

Ile w praktyce?

Taksy notarialne są ograniczone narzuconymi, maksymalnymi stawkami. Taka stawka za testament wynosi 50 zł, a do tego 11,50 zł podatku VAT, czyli 68,88 zł. Jeśli testament zawiera zwykły zapis, polecenie albo pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku, czyli wydziedziczenie, cena wyniesie łącznie z podatkiem VAT 191,88 zł. Jeśli dokument zawiera zapis windykacyjny, całość kosztuje 253,38 zł. Z kolei koszt odwołania testamentu to 30 zł. W praktyce często spotyka się także testament z podstawieniem, czyli z zapisem o tym, że jeżeli osoba powołana nie chce lub z jakiegoś powodu nie chce dziedziczyć, może ją zastąpić inna osoba. Taki testament kosztuje tyle samo, co zwykły – czyli 50 złotych z VATem i wypisami. Jeśli notariusz sporządza testament poza kancelarią i musi dojechać do klienta, może pobrać za to dodatkowe 50 zł opłaty.

Testament notarialny

Testament z różnymi elementami

Jeśli pojedynczy testament zawiera różne elementy, na przykład odwołanie poprzedniego testament u i wydziedziczenie, a także zapis windykacyjny, stawki nie będą się sumowały. Całość będzie kosztowała tyle, co najdroższy element dokumentu – jeżeli w testamencie znajdzie się i wydziedziczenie, i polecenie, będzie kosztował jak testament z wydziedziczeniem, 191,88 zł. Jeśli zajdzie się w nim wydziedziczenie oraz zapis windykacyjny, cena wyniesie już 153,38 zł. Warto również brać pod uwagę, że im dłuższy jest testament i im więcej elementów się na niego składa, tym droższa będzie opłata za wypis.

Tak właśnie kształtują się opłaty za różne typu i postaci testamentów. Są one kontrolowane i stałe, dlatego można przygotować się na nie wcześniej, jeszcze przed wizytą w kancelarii notarialnej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top